Strona internetowa nad którą pracuję

Tak jak już wspominałem w kilku wcześniejszych wpisach, moja nauka programowania opiera się na tworzeniu serwisu internetowego który wstępnie ma nosić nazwę Internetowa Giełda Usług. Jednak do tej pory nie miałem okazji dokładniej go opisać. Tym razem postaram się to nadrobić!

Założenia ogólne

Zacznę od ogółu, przechodząc do szczegółu. Serwis który tworzę inspirowany jest dużymi platformami transakcyjnymi takimi jak Allegro czy OLX.

Pisząc inspirowany nie mam tu na myśli klonowania ów serwisów, czy tworzenia dla nich jakiejkolwiek alternatywy czy konkurencji (z oczywistych względów)

Jest to uogólniona charakterystyka którą podaję jako przykład kiedy opowiadam swoim znajomym nad czym pracuję całymi popołudniami i dlaczego nie mam już tyle czasu co kiedyś.

Ogólne przeznaczenie jest jednak inne. Nie będę tutaj nic bezpośrednio ani pośrednio sprzedawał. Będzie to serwis ogłoszeniowy, w którym zarówno firmy, specjaliści, jak i osoby bez konkretnego fachu będą mogły oferować swoje usługi, a także zgłaszać zapotrzebowanie na wykonanie danej usługi.

Strona główna IGU
Strona główna IGU

Stos technologiczny

Ponieważ większość osób czytających ten post, bardziej niż opis witryny zainteresuje pewnie stos technologiczny z jakim pracuję, zacznę może od tego.

Oprócz standardowego HTML’a do dynamicznego generowania oraz zmieniania zawartości stron, służy mi JavaScript oraz jego biblioteka jQuery.

Za warstwę prezentacji odpowiada oczywiście czysty CSS, bez żadnych rozszerzeń. Ostatnio staram się jedynie zachować standardy BEM.

Po stronie serwera działa PHP, to on jest odpowiedzialny za całą logikę aplikacji oraz komunikację z bazą danych. Również puki co bez żadnych frameworków.

A sama baza danych to oczywiście zwykłe MySQL.

Funkcjonalności

Rejestracja

Standardowy proces rejestracji bez żadnych fajerwerków, email login 2x hsało (oczywiście hashowane) i recaptcha.

Po udanej walidacji i dodaniu do bazy danych, skrypt wysyła kod razem z linkiem aktywacyjnym na email, w celu weryfikacji owego adresu.

Do tego funkcjonalność resetowania hasła oczywiście również przez email i pewnie w przyszłości możliwość rejestracji przez Facebooka i Google+

Logowanie

Oczywiście również standard, użytkownik loguje się z pomocą loginu i hasła, skrypt sprawdza poprawność danych i daje użytkownikowi dostęp do pełnej funkcjonalności.

Panel logownia

Dodawanie ogłoszeń

Zalogowany i zweryfikowany użytkownik ma możliwość dodawać własne ogłoszenia.

Dopasowuje ogłoszenie do jednej z kilkudziesięciu kategorii, wybiera interesujący go obszar wyświetlania ogłoszenia (najmniejsza jednostka to powiat lub konkretna miejscowość) rodzaj ogłoszenia (wykonawca/zleceniodawca) ustala cenę a także dodaje krótki opis i pełną treść ogłoszenia

Oczywiście ma też możliwość dołączenia do 5 zdjęć w formacie JPG

Ogłoszenie takie jest wyświetlane przez 14 bądź 30 dni po czym przenoszone jest do archiwum ogłoszeń skąd po 90 dniach jest całkowicie usuwane.

Wyszukiwanie ogłoszeń

Każdy niezależnie od tego czy jest zarejestrowanym użytkownikiem czy nie, ma możliwość przeglądania ogłoszeń. Może to zrobić na 3 sposoby.

1.Szybka wyszukiwarka na stronie głównej. Wyszukiwanie odbywa się poprzez przeszukiwanie bazy danych pod kątem wpisanego słowa kluczowego i nazwy miejscowości powiatu bądź województwa

2.Przeglądanie kategorii. Użytkownik ma możliwość przeglądania wszystkich ogłoszeń z konkretnych kategorii, i ich podkategorii. Może również zawęzić obszar wyświetlania do konkretnego województwa powiatu bądź miejscowości.

3.Wyszukiwarka zaawansowana. Tutaj użytkownik ma do dyspozycji pełny zestaw filtrowania ogłoszeń. Ma możliwość wyszukiwania po słowie kluczowym, ogłoszeń tylko ze zdjęciami, a także filtry takie jak kategoria, lokalizacja, rodzaj ogłoszenia (wykonawca/zleceniodawca), rodzaj działalności(firma/osoba prywatna), cena czy udostępniona forma kontaktu (telefon,email,strona internetowa)

Pobieranie kontaktów

Aby wyświetlić kontakt do właściciela ogłoszenia trzeba najpierw wybrać opcję pobierz kontakt.

W zależności od preferencji właściciela ogłoszenia, kontakt do ogłoszenia mogą pobrać wszyscy, bądź tylko zalogowani użytkownicy(domyślnie).

Po pobraniu kontaktu użytkownik ma dostęp do wszystkich opcji kontaktowych podanych w ogłoszeniu, a zalogowani użytkownicy otrzymują również możliwość wysyłania wiadomości bezpośrednio w serwisie.

Panel użytkownika

To chyba największy moduł serwisu. To właśnie tutaj użytkownik ma możliwość przeglądania wszystkich swoich ogłoszeń, pobranych kontaktów, a także udostępniania informacji o sobie.

Oczywiście wszystko co zostało wcześniej dodane przez użytkownika, da się edytować bądź usunąć.

Tutaj też znajduje się moduł wiadomości. Zalogowany użytkownik po pobraniu kontaktu do ogłoszenia ma możliwość korespondowania z właścicielem ogłoszenia bezpośrednio w serwisie.

Opcje na przyszłość

Opisana tutaj funkcjonalność jest już w większości zaimplementowana. Oczywiście po starcie serwisu planuję dalej go rozwijać i nawet mam już pewne pomysły.

Jeden z nich to moduł komentowania i oceniania. Każdy użytkownik mógł by oceniać swoich kontrahentów, oraz wystawiać im komentarze. Na takiej podstawie było by łatwiej wybrać dobrego kontrahenta, co skłoniło by też strony do wykonywania jak najwyższej jakości usług.

Jednak póki co nie zdecydowałem na jakiej podstawie przyznawana była by możliwość oceny drugiego użytkownika, no bo raczej głupim było by gdyby każdy mógł założyć konto i wystawiać opinie każdemu.

To tylko jeden z pomysłów na dalszy rozwój, ale tak naprawdę dopiero po uruchomieniu strony okaże się jakie modyfikacje i usprawnienia są najbardziej potrzebne i w jakim kierunku iść.

Zapewne gdzieniegdzie pojawi się jakiś adSense aby choć w części pokryć utrzymanie serwera, ale dla użytkownika wszystko to będzie jak najbardziej darmowe.

Oczywiście czasami gdzieś z tyłu głowy świta mi jakaś myśl że może fajnie było by kiedyś coś na tym zarobić ale póki co staram się to jak najszybciej dławić.

W pierwszej kolejności chcę skupić się na zrobieniu czegoś co da komuś jakąś wartość, pomoże wspiąć się na wyższy poziom,  a dopiero później jeżeli okaże się że stworzyłem coś dobrego, wtedy ewentualnie mogę zacząć myśleć jak na tym zarobić, nie odwrotnie.

Pozdrawiam!

 

 

 

 

2 657 komentarzy