Najlepszy test twojej aplikacji? IGUraport#1

Tak więc przyszedł czas na napisanie pierwszego tygodniowego raportu z postępu prac. Udało się zrobić całkiem sporo, ukończony moduł wysyłania wiadomości między użytkownikami, zaimplementowana funkcjonalność zmiany avatara użytkownika. Jednak najważniejszy okazał się test aplikacji w rękach innych niż moje.

 

Na początek podsumowanie

Choć cele programistyczne udało się wykonać, to ten tydzień nie był dla mnie najlepszy. Drugi tydzień świątecznego urlopu również spędzony w większej części w odwiedzinach u synka i żony w szpitalu.

Na szczęście od soboty wszyscy już w domu.

Mimo to udało się wykonać założone minimum czyli 20 godzin spędzonych na pracy nad moją aplikacją webową Internetowa Giełda Usług. Nie licząc czasu spędzonego nad poprzednim wpisem tego bloga to łącznie 23,5 godziny spędzone przy kodzie.

Czas pracy

Tak jak już wspomniałem, w końcu udało się ukończyć prace nad wysyłaniem wiadomości między użytkownikami. Udało się też dodać funkcjonalność zmiany avatara użytkownika i poprawić kilka drobniejszych błędów.

Jednak to nie to było najważniejszą lekcją tego tygodnia.

 

Kto będzie z tego korzystał?

Pytanie z którego znaczenia do tej pory chyba nie zdawałem sobie do końca sprawy. Teoretycznie wiem dla kogo piszę tą aplikację, wiem jaka jest docelowa grupa odbiorców.

Aplikację tą tworzę z myślą o ludziach podobnych, do mnie, z podobnymi problemami jakie ja miałem jeszcze do nie tak dawna.

Jednak mimo tego że dookoła mnie jest pełno ludzi potencjalnie zainteresowanych moją aplikacją to do wczoraj nie pokazałem jej nikomu oprócz mojej żony.I to w dodatku ładnych kilka miesięcy temu, prowadząc ją jak za rączkę krok po kroku po funkcjonalnościach serwisu.

Nie każdy jest taki jak ty

Niby oczywiste, jednak dotarło do mnie że budując moją aplikację webową zbyt często o tym zapominałem.

Coś co dla mnie wydaje się być przejrzyste i oczywiste nie dla każdego musi takie być. Ludzie całe szczęście nie są wszyscy tacy sami.

Wczoraj na kawę wpadli goście. Chwilowo rozmowa zboczyła na temat mojej strony internetowej i pomyślałem sobie że może dał bym ją zobaczyć mojemu szwagrowi który spojrzy na to z innego punktu widzenia niż ja.

Okazało się że z jednej strony strzał w 10 a z drugiej…

Aplikacja się wyłożyła…

Rejestracja i logowanie poszły gładko, później szukanie ogłoszenia i wyłapałem kilka cennych wskazówek jak dalej udoskonalać moją witrynę.

Tutaj za mały przycisk do rozwijania filtrów, w innym miejscu nie zbyt oczywiste że nie trzeba wypełniać wszystkich pól formularza.

Jednak przy dodawaniu ogłoszenia strona się wyłożyła. Niby wszystko było by ok ale po tym jak strona wyrzuciła błąd o nieprawidłowym formacie nr. telefonu (123 123 123 zamiast 123123123 niby oczywiste, a też do poprawienia.) nie wczytały się żadne wcześniej wprowadzone dane a wybór lokalizacji przestał działać w ogóle.

Niby prosty błąd, podczas pisania tego modułu miałem wprowadzone tylko 3 województwa z podziałem na powiaty, a resztę dołożyłem później, jak już skrypty były gotowe.

Jednak w tablicy przechowującej nazwy województw zapomniałem dodać nazwy jednego (świętokrzyskiego), co wywoływało błąd kiedy wybrane zostało to lub któreś z kolejnych województw, i to tylko w przypadku wyrzucenia błędu przez stronę.


//funkcja ustalająca które województwo aktualnie jest przetważane
//pobiera nazwę województwa, zwraca jego numer
function ktore_woj(woj)
{
  var woj_tab=["dolnośląskie","kujawsko-pomorskie","lubelskie","lubuskie","łódzkie","małopolskie","mazowieckie","opolskie","podkarpackie","podlaskie","pomorskie","śląskie","świętokrzyskie","warmińsko-mazurskie","wielkopolskie","zachodniopomorskie"];
  for(i=0;i<woj_tab.length;i++){
    if(woj==woj_tab[i]){
      return i+1;
    }
  }
}

Użytkownik, najlepszy test twojej aplikacji

Gdyby nie ta sytuacja pewnie doszedł bym do tego błędu dopiero po publikacji witryny i wykryciu go przez użytkowników.

Jednak ilu userów musiało by wykonać taką sekwencję błędów żeby to do mnie dotarło? Ilu z nich po prostu zrezygnowało by krzycząc w myślach „olać ten shit” zanim trafił by się ten który by to zgłosił?

Pewnie wielu.

 

Nie trać czasu

Nie wiem ilu z nas, samotnych deweloperów, pisze swoje dzieła i testuje je wyłącznie samemu lub z pomocą programów.

Ale jeżeli jesteś jednym z nich, i do tej pory nie pokusiłeś się o pokazanie tego komuś kto spojrzy na to z perspektywy użytkownika a nie programisty, nie trać czasu.

Wiem że o ile nie programujesz zawodowo od kilku ładnych lat to ciężko jest wyjść do ludzi i pokazać im swoją pracę. Może będą się śmiać? narzekać? albo powiedzą ci że w ogóle to jest do dupy i daj sobie z tym spokój.

Ale pewnie nie piszesz sterownika do rakiety ziemia-powietrze, więc na pewno znajdziesz w śród najbliższego otoczenia kogoś kto zagra w twoją grę, poużywa twojej aplikacji czy strony internetowej.

W takim wypadku konstruktywna krytyka jest jak najbardziej na miejscu, (lepiej od razu zaznaczyć że nie chcesz sztucznych pochwał, znajomi mają to do siebie że są mniej skłoni do krytyki wobec ciebie) ale raczej nie musisz się martwić o to że zostaniesz wyśmiany.

Bo przecież nie piszesz kodu i wyłącznie dla siebie prawda?

 

 

3 852 komentarze