Czy można zacząć programować mając prawie 30 lat?

Jeżeli już jakimś cudem tutaj trafiłeś, to prawdopodobnie uczysz się bądź zamierzasz uczyć się programowania. Więc jesteś w podobnym miejscu  do tego w którym byłem ja jakieś 9 miesięcy temu.

A czy ja jestem dzisiaj w innym miejscu niż wtedy?

Odpowiedzi na to pytanie nie da się zamknąć w jednoznacznym „tak” lub „nie”. Podobnie jak na pytanie tytułowe.

Dlatego pozwól, że podzielę się z tobą moją historią, aby znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Kilka słów o mnie

W listopadzie skończyłem 28 lat, a więc idealny wiek na rozkminy typu „co do tej pory udało mi się osiągnąć” oraz „co osiągnę, idąc dalej tą drogą”.Szkoda tylko, że ten idealny wiek nie występuje tak z 10 lat wcześniej, kiedy jesteśmy jeszcze młodzi, wszystkie kluczowe wybory jeszcze przed nami i jak to mówią „świat stoi otworem”.

A może do tego faktycznie potrzeba Żony i 2 dzieci, żeby na poważnie zacząć myśleć co ja takiego będę w tym życiu robił. Czy aby na pewno będę w stanie zapewnić sobie i swojej rodzinie życie takie, na jakim mi zależy?

Z zawodu i wykształcenia jestem elektrykiem, zawód ten uprawiam nieustannie od ponad 10 lat i czasami po pracy zdarzało mi się robić tzw. fuchy. Wiecie, tu komuś żyrandol powiesić, tutaj instalację w garażu poprawić, czasem trafiła się jakaś większa robota typu wykonanie instalacji w całym domu bądź w rozbudowywanej kondygnacji.

Niestety jak to z takimi pracami bywa, zdarzały się okresy, w których było ich dużo, bywały też takie, w których nie było ich wcale, i te drugie występowały zdecydowanie częściej, co utrzymywanie dodatkowego stałego dochodu.

Oczywiście ten czas stagnacji zawsze był bardzo rozsądnie wykorzystywany. Grając na konsoli, oglądając filmik za filmikiem na YouTube i tym podobne.

Lepiej późno niż później

Na przełomie marca/kwietnia trafiłem na książkę Fastline Milionera autorstwa Mj. DeMarco.

Co prawda niewiele ma ona wspólnego z programowaniem, ale zrozumiałem dzięki niej że zamiast na siłę oferować światu to co umiem, lepiej nauczyć się czegoś nowego i odpowiedzieć na zapotrzebowanie rynku.

I wcale nie mam tutaj na myśli tego, że rynek pracy potrzebuje bardziej programisty niż elektryka. Sam kiedyś często szukałem miejsca w sieci gdzie mógłbym oferować swoje usługi jako elektryk. Z marnym skutkiem. Więc skoro nie ma takiego miejsca to może dobrze byłoby je stworzyć?

Czas zacząć naukę programowania

Tylko jak, skoro ja nie potrafię nawet napisać „Hello World!” w HTML’u? Swoją drogą wtedy nawet nie wiedziałem, że strony pisze się między innymi w HTML’u, a od napisania „Hello World” zaczyna się większość poradników programistycznych.

Tak więc chyba gdzieś na początku kwietnia ostro wziąłem się za naukę języków webowych. Po kilku przerobionych kursach i przeczytanych książkach, chyba jakoś w maju zabrałem się za pisanie mojego serwisu pt. „Internetowa giełda usług”.

Właściwie to sam nie wiem dokładnie kiedy, ale moja pierwsza notka w zeszycie jest z 19 Czerwca i wynika z niej, że zaczynałem pracę nad dodawaniem ogłoszeń. Więc musiałem już mieć gotową stronę startową, moduł logowania i rejestracji, widok ogłoszenia, i panel użytkownika.

dzienniek programisty
Mój pierwszy wpis do dziennika raportów.

Na pewno jeszcze opiszę bardziej szczegółowo, na jakim etapie prac jestem, co jest już zrobione, a co jest jeszcze w planach. Ale dzisiaj nie o tym.

Gdzie jestem dzisiaj?

Dobrze zadane pytanie. Z rzeczy oczywistych to urodził mi się syn, przeprowadziłem się i jestem starszy o te 9 miesięcy.

Myślę, że poznałem też podstawy programowania. Znam HTML CSS (w mniejszym bądź większym stopniu) odnajduję się też w PHP, MySQL i co nieco w JavaScript. Umiem korzystać z JQuery, Ajax, potrafię stylować strony w technologii RWD, mam też swoje repozytorium na GitHub.

Nie wiem, czy to dużo, czy mało jak na 9 miesięcy. Nie znam nikogo kto programuje żeby to z nim skonsultować. Nie napisałem nigdy nawet posta na forum programistycznym.

Moja strona jest blisko ukończenia, myślę, że w styczniu (ewentualnie lutym) uda mi się wypuścić taką wczesną betę, wtedy będzie można zobaczyć efekty.

Fragment mojej pracy można zobaczyć tutaj. Jest to wersja z września, kiedy to usunąłem wszystkie style.css i przerobiłem stronę na responsywną. Co prawda to sama strona główna bez żadnych odnośników ani bazy danych, ale zawsze jakiś pogląd jest.

strona internetowa
Internetowa giełda usług

A co z odpowiedzią na tytułowe pytanie?

Z pewnością dużo jeszcze mi brakuje, abym mógł śmiało stwierdzić „TAK potrafię programować!”, ale dużo się nauczyłem przez ostatni okres. Nauka programowania rozwija, daje o wiele więcej niż sama umiejętność pisania kodu.

Zdaję sobie sprawę, że nie każdy jest „mną”, ale mogę śmiało stwierdzić że można posiąść tę wiedzę, nawet będąc już sporo po studiach i okresie nauki szkolnej. Jeden wolniej inny szybciej, ale DA SIĘ!

Co dalej?

Nie będę tutaj uczył jak programować. Ponieważ sam dopiero się uczę.

Lecz jeżeli jesteś ciekawy moich przeszłych jak i przyszłych wzlotów i upadków, jeżeli też uczysz bądź zamierzasz uczyć się programowania i interesuje cię jak to wygląda od strony osoby takiej jak ty to wpadnij tu czasami.

A nóż uda ci się uniknąć kilku moich błędów, a może znajdziesz coś, co sprawdzi się i w twoim przypadku?

Zapraszam serdecznie!

1 164 komentarze