Czy można zacząć programować mając prawie 30 lat?

Jeżeli już jakimś cudem tutaj trafiłeś, to prawdopodobnie uczysz się bądź zamierzasz uczyć się programowania. Więc jesteś w podobnym miejscu  do tego w którym byłem ja jakieś 9 miesięcy temu.

A czy ja jestem dzisiaj w innym miejscu niż wtedy?

Odpowiedzi na to pytanie nie da się zamknąć w jednoznacznym „tak” lub „nie”. Podobnie jak na pytanie tytułowe.

Dlatego pozwól, że podzielę się z tobą moją historią, aby znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Kilka słów o mnie

W listopadzie skończyłem 28 lat, a więc idealny wiek na rozkminy typu „co do tej pory udało mi się osiągnąć” oraz „co osiągnę, idąc dalej tą drogą”.Szkoda tylko, że ten idealny wiek nie występuje tak z 10 lat wcześniej, kiedy jesteśmy jeszcze młodzi, wszystkie kluczowe wybory jeszcze przed nami i jak to mówią „świat stoi otworem”.

A może do tego faktycznie potrzeba Żony i 2 dzieci, żeby na poważnie zacząć myśleć co ja takiego będę w tym życiu robił. Czy aby na pewno będę w stanie zapewnić sobie i swojej rodzinie życie takie, na jakim mi zależy?

Z zawodu i wykształcenia jestem elektrykiem, zawód ten uprawiam nieustannie od ponad 10 lat i czasami po pracy zdarzało mi się robić tzw. fuchy. Wiecie, tu komuś żyrandol powiesić, tutaj instalację w garażu poprawić, czasem trafiła się jakaś większa robota typu wykonanie instalacji w całym domu bądź w rozbudowywanej kondygnacji.

Niestety jak to z takimi pracami bywa, zdarzały się okresy, w których było ich dużo, bywały też takie, w których nie było ich wcale, i te drugie występowały zdecydowanie częściej, co utrzymywanie dodatkowego stałego dochodu.

Oczywiście ten czas stagnacji zawsze był bardzo rozsądnie wykorzystywany. Grając na konsoli, oglądając filmik za filmikiem na YouTube i tym podobne.

Lepiej późno niż później

Na przełomie marca/kwietnia trafiłem na książkę Fastline Milionera autorstwa Mj. DeMarco.

Co prawda niewiele ma ona wspólnego z programowaniem, ale zrozumiałem dzięki niej że zamiast na siłę oferować światu to co umiem, lepiej nauczyć się czegoś nowego i odpowiedzieć na zapotrzebowanie rynku.

I wcale nie mam tutaj na myśli tego, że rynek pracy potrzebuje bardziej programisty niż elektryka. Sam kiedyś często szukałem miejsca w sieci gdzie mógłbym oferować swoje usługi jako elektryk. Z marnym skutkiem. Więc skoro nie ma takiego miejsca to może dobrze byłoby je stworzyć?

Czas zacząć naukę programowania

Tylko jak, skoro ja nie potrafię nawet napisać „Hello World!” w HTML’u? Swoją drogą wtedy nawet nie wiedziałem, że strony pisze się między innymi w HTML’u, a od napisania „Hello World” zaczyna się większość poradników programistycznych.

Tak więc chyba gdzieś na początku kwietnia ostro wziąłem się za naukę języków webowych. Po kilku przerobionych kursach i przeczytanych książkach, chyba jakoś w maju zabrałem się za pisanie mojego serwisu pt. „Internetowa giełda usług”.

Właściwie to sam nie wiem dokładnie kiedy, ale moja pierwsza notka w zeszycie jest z 19 Czerwca i wynika z niej, że zaczynałem pracę nad dodawaniem ogłoszeń. Więc musiałem już mieć gotową stronę startową, moduł logowania i rejestracji, widok ogłoszenia, i panel użytkownika.

dzienniek programisty
Mój pierwszy wpis do dziennika raportów.

Na pewno jeszcze opiszę bardziej szczegółowo, na jakim etapie prac jestem, co jest już zrobione, a co jest jeszcze w planach. Ale dzisiaj nie o tym.

Gdzie jestem dzisiaj?

Dobrze zadane pytanie. Z rzeczy oczywistych to urodził mi się syn, przeprowadziłem się i jestem starszy o te 9 miesięcy.

Myślę, że poznałem też podstawy programowania. Znam HTML CSS (w mniejszym bądź większym stopniu) odnajduję się też w PHP, MySQL i co nieco w JavaScript. Umiem korzystać z JQuery, Ajax, potrafię stylować strony w technologii RWD, mam też swoje repozytorium na GitHub.

Nie wiem, czy to dużo, czy mało jak na 9 miesięcy. Nie znam nikogo kto programuje żeby to z nim skonsultować. Nie napisałem nigdy nawet posta na forum programistycznym.

Moja strona jest blisko ukończenia, myślę, że w styczniu (ewentualnie lutym) uda mi się wypuścić taką wczesną betę, wtedy będzie można zobaczyć efekty.

Fragment mojej pracy można zobaczyć tutaj. Jest to wersja z września, kiedy to usunąłem wszystkie style.css i przerobiłem stronę na responsywną. Co prawda to sama strona główna bez żadnych odnośników ani bazy danych, ale zawsze jakiś pogląd jest.

strona internetowa
Internetowa giełda usług

A co z odpowiedzią na tytułowe pytanie?

Z pewnością dużo jeszcze mi brakuje, abym mógł śmiało stwierdzić „TAK potrafię programować!”, ale dużo się nauczyłem przez ostatni okres. Nauka programowania rozwija, daje o wiele więcej niż sama umiejętność pisania kodu.

Zdaję sobie sprawę, że nie każdy jest „mną”, ale mogę śmiało stwierdzić że można posiąść tę wiedzę, nawet będąc już sporo po studiach i okresie nauki szkolnej. Jeden wolniej inny szybciej, ale DA SIĘ!

Co dalej?

Nie będę tutaj uczył jak programować. Ponieważ sam dopiero się uczę.

Lecz jeżeli jesteś ciekawy moich przeszłych jak i przyszłych wzlotów i upadków, jeżeli też uczysz bądź zamierzasz uczyć się programowania i interesuje cię jak to wygląda od strony osoby takiej jak ty to wpadnij tu czasami.

A nóż uda ci się uniknąć kilku moich błędów, a może znajdziesz coś, co sprawdzi się i w twoim przypadku?

Zapraszam serdecznie!

9 komentarzy

 • 507nLW This awesome blog is definitely interesting as well as factual. I have picked up a lot of interesting stuff out of this amazing blog. I ad love to go back again soon. Cheers!

 • hej
  masz tutaj nieco porad odnośnie swojego html’a w twoim projekcie `internetowa Giełda Usług`
  https://gist.github.com/nitzpl/aeb9eadbfba31b4bfc2d939cf453c61e

  wszystkie komentarze zaczynające się od słowa `rada:`

  dodatkowo w kwestii HTML/CSS polecałbym zapoznać się z jedną z metodologii:

  SMACSS, OOCSS, BEM – gdzie BEM jest obecnie najpopularniejsze.

  bo osoba z zewnątrz może mieć problemy z czytaniem twojego frontu 🙂

  Zaczynałem jak ty 6 lat temu… za dnia pracowałem na stoczni a po pracy uczyłem się kodzić. Opłaca się 😉

  Pozdrawiam i powodzenia.

 • Hej, fajna historia, gratuluję i życzę sukcesów. ja natomiast mam konkretne i krótkie pytanie:
  jeśli chciałbym pójść Twoimi śladami, to od czego mam zacząć? Pozdrawiam

  • Hej dzięki;)
   Jeżeli miał bym komuś polecać materiały na początek to materiały pana Mirosława Zelenta, bardzo przystępnie i jasno wytłumaczone, z takimi podstawami można już śmiało zacząć coś pisać.
   https://www.youtube.com/user/MiroslawZelent/playlists?shelf_id=35&view=50&sort=dd

   Jak już poznasz podstawy to polecam zacząć coś samemu pisać. Nie powiem ci co, sam najlepiej wiesz co chcesz tworzyć, możesz zacząć od prostej stronki wizytówki albo od razu z grubej rury tak jak ja zacząć pisać rozbudowany serwis.

   Podczas pisania takich ćwiczebnych stronek/aplikacji sam dojdziesz do wniosków w jakich technologiach potrzebujesz się bardziej zgłębić, i w czym czujesz się najlepiej.

   Pozdrawiam i sukcesów życzę.
   Daj znać za jakiś czas jak ci idzie!

 • Cześć, przeczytałem wszystkie Twoje wpisy, i jestem w bardzo podobnej sytuacji co Ty: 28 lat, pracowałem w budowlance (ja akurat przy regipsach), a w zeszłym roku zacząłem programować. Ja wprawdzie zrobiłem kurs w jednej z licznych szkół programowania, nie miałem dość samozaparcia aby uczyć się samemu wszystkiego od podstaw. I od pół roku już zarabiam na tym. Ale nie piszę tego aby się pochwalić, lecz raczej zachęcić Cię do pójścia w tym kierunku i zacząć programować w jakiejś firmie. Taka stronka z ogłoszeniami to naprawdę świetny projekt którym możesz pochwalić się w czasie rekrutacji. A w dodatku nauczysz się dużo ‚dobrej praktyki’, czyli tego, jak programować aby było dobrze zrobione.

  Pozwolę sobie tutaj na lekką krytykę tych kilku kawałków kodu które zaprezentowałeś: 1) staraj się używać angielskich nazw zmiennych, funkcji itd bo jest to ogólnie przyjęty standard w programowaniu (coś jak kolory przewodów – prąd tak samo płynie przez żółty jak i przez brązowy, ale jednak żółty to zawsze uziemienie a nie faza – pomyśl co byś powiedział gdybyś zobaczył taką fuszerkę) 2) polecam używać jakiegoś IDE i nauczyć się formatować kod (darmowy NetBeans jest na początek idealny) 3) Apropo wpisu o jQuery – nie warto brnąć w jakąś technologie kiedy możesz coś zrobić szybciej. Dlatego nikt nie pisze w czystym JSie albo PHP – są frameworki które przyspieszają prace kilkukrotnie. 4) Wprawdzie nie widziałem wystarczająco dużo kodu (a szczególnie brak mi PHP bo to akurat moja dziedzina, jestem typowym backendowcem), ale DUŻA rada: jeśli jeszcze nie programujesz obiektowo (zarówno w PHP i JS) to zacznij czym prędzej, obecnie prawie wszystko pisze się obiektowo. Wyjątki to jakieś specyficzne wąskie zastosowania w dziwnych językach, i jeśli chcesz się rozwijać w kierunku programowania i web developingu to jest to punkt obowiązkowy.

  Ogólnie jestem pod wielkim wrażeniem, ja do tej pory nie mam pojęcia za bardzo o CSSach, ledwie ogarniam strukturę HTMLa (unikam tych tematów jak ognia, brak mi wyobraźni jak powinny dane elementy wyglądać, wole się skupiać jak mają działać) i wątpię bym był w stanie zrobić samodzielnie taką stronę jak opisujesz.

  Jeśli masz jakieś pytania to śmiało pisz!

  Pozdrawiam
  Łukasz

  • Hej dzięki za komentarz i słowa zachęty:)

   Ostatnio co raz częścido najbliższego miastej zastanawiam się nad zmianą branży, lecz nie jest to takie proste, a w którym mógł bym szukać pracy jako programista mam 150 kilometrów więc musiał bym przynajmniej na początku zostawić rodzinę i przetrzeć szlaki. A w dodatku mój angielski stoi na bardzo kiepskim poziomie, dlatego te polskie nazwy zmiennych i funkcji. Na pewno muszę nad nim popracować przed pierwszą rozmową bo bez tego się nie obejdzie.

   Jeśli chodzi o kod to możesz zerknąć na mojego gita https://github.com/Damiannagiel?tab=overview&from=2018-01-01&to=2018-01-04
   Lecz od razu zaznaczam że jest tam jeszcze sporo kodu z maja/czerwca czyli moich początków, i delikatnie mówiąc nie jestem z niego dumny;)

   Niestety programowanie obiektowe znam tylko z teorii. Już kilka razy miałem zamiar przeskoczyć na obiektówkę ale mam już sporo tego kodu napisanego funkcyjnie a im dalej w las tym ciężej. Nie mniej jednak kończę moduł który aktualnie piszę i resztę robię w obiektach, będzie ciężko to wszystko poukładać ale kiedyś trzeba.

   Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.